Żywy Różaniec

Przy kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Zwierzyńcu istnieje sześć kółek Różańcowych , pięć kobiecych i jedno męskie. Kiedy zostały założone pierwsze dwa nikt już nie pamięta, może nawet przed wojną. Następne zaczęły powstawać od 1 grudnia 1996 roku. Wtedy powstały następne dwa kółka. W ich składzie było po 15 kobiet. Każde kółko ma swego przewodniczącego:

1. Benedykta Wojsiat - kółko imienia Serca Niepokalanej
  2. Jadwiga Baranowicz
  3. Marysia Bernat - kółko Matki Nieustającej Pomocy
  4. Henryka Lepiejkienie - kółko Płomieniejącej Miłości
  5. Janina Kunicka - kółko Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  6. Czesław Awgul
W 2002 roku Jan Paweł II dodał do różańca kolejnych pięć tajemnic Światła. Obecnie w składzie kółka jest 20 osób.

Do obowiązków kółka Różańcowego należy zmiana tajemniczek w pierwszą niedzielę miesiąca, odmawianie wspólnie Różańca w pierwszą niedzielę miesiąca po sumie, odwiedzanie chorych członków w szpitalu i w domu, uczestniczenie w pogrzebach członków i ich bliskich, zamawianie mszy za zmarłych członków, modlitwa z chorych, zamawianie wspólnej mszy św. w intencji kółek Różańcowych raz w miesiącu.

Spotykamy się w trzecią niedzielę miesiąca na wspólnym spotkaniu z Katolickim Stowarzyszeniem Polaków na Litwie i Rycerstwem Niepokalanej, gdyż duża część naszych członkiń działa i w Rycerstwie i w Stowarzyszeniu. Spotykamy się również w pierwszą niedzielę miesiąca po różańcu do omówienia ważnych spraw. Przewodniczący kółek są w stałym kontakcie i wspólnie omawiają różne sprawy.

W mojej Róży są ludzie starsi i chorzy, uczestniczą w niej od założenia. W ciągu 11 lat odeszły tylko 4 członkinie: dwie Pan Bóg powołał do siebie, dwie z powodu choroby.

Dziękuję Bogu, że mam tak dzielne kobiety i chciałabym modlić się z nim jak najdłużej.

Benedykta Wojsiat